KOBİ DESTEKLERİ

Kobi Destekleri

Kobi Hibe Desteği Nedir
Kobi hibe desteği ve kimlere nasıl verildiği ile ilgili makalemizde hibe desteklerine kısaca değiniyoruz. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere devlet KOSGEB aracılığıyla kredi desteği sağlamaktadır. Bu destek sadece işletme sahiplerine değil aynı zamanda yeni bir iş yeri açma planı olanlar için de yararlanabileceği bir destektir.

KOSGEB girişimcilik destek programı kapsamında 50.000 TL’ye kadar destek sağlamaktadır. Küçük ve orta ölçekli işletmeleriniz için iş planınızı belirleyerek devlet desteğiyle ayakta tutabilirsiniz. KOSGEB’den devlet desteği talep edebilmeniz için işinizin meslek odalarına kayıtlı olması gerekmektedir.

Kobi Hibe Desteği Kimlere Verilir
Meslek odasına kayıtlı bir işletmeye sahipseniz daha sonra yapacağınız ilk iş, KOSGEB’in resmi sayfasından sisteme kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Hibe talebinde bulunmak için sistemde mutlaka kaydınız olmalı. Bunun içinde bir başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra hazırlayacağınız bir iş planıyla birlikte KOSGEB’e bizzat giderek başvuruda bulunmanız gerekiyor. Sunduğunuz iş planı KOSGEB tarafından onaylanırsa KOSGEB’in hibesinden yararlanabilirsiniz. Bu destek yeni bir ürün üretilmesi veya mevcut bulunan ürünlerin daha da geliştirilmesi için verilir. Hibe için başvuruda bulunduktan sonra KOSGEB bünyesinde Girişimci Destek Programına alınıyorsunuz ve 72 saatlik bir uygulamalı eğitim kursuna katılıyorsunuz.

Bütün bu süreçleri atlattıktan sonra kurum tabi ki sıcak parayı getirip elinize saymıyor. Önce parayı siz kendi imkanlarınız dahilinde harcıyorsunuz yani işletmeniz için gerekli ofisi kiralıyorsunuz ihtiyaç duyduğunuz ofis malzemelerini alıyorsunuz yaptığınız harcamayı sonradan KOSGEB’den talep ediyorsunuz. Yani her şey kayıtlı ve belli bir düzene göre işliyor.