TARIMSAL PROJELER

TARIM HAYVANCILIK HİBE DESTEKLERİ EN KOLAY NASIL ALINIR?
İPARD2 hibe teşvikleri, tarımsal alanda, özellikle hayvancılık alanında yatırım yapmak isteyenler için önemli bir fırsat. 2018 yılı 5 Nisan tarihinde başvuruları sona eren IPARD hayvancılık hibe destekleri, hayvancılık yatırımına başlamak isteyen ancak maliyetlerin yüksekliğinden dolayı cesaret edemeyenler için çok iyi bir maliyet indirme yöntemi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı TKDK tarafından verilen İPARD hayvancılık destekleri için başvurmadan önce siz yatırımcılara tavsiyemiz ne yapmak istediğinizin ve hangi konuda iyi olduğunuzun planını doğru bir şekilde yapmanız. TKDK tarafından sağlanan hayvancılık destekleri yaptığınız harcamanın tamamını karşılamadığı için maliyetlerin bir kısmı da size kalacaktır. Bunun için önce yapacağınız yatırımı ve maliyetleri iyi tasarlayın. Sadece devletten hibe almış olmak için bu işe girmeyin. Yatırımınız için iyi bir plan yapın. Planlarınız doğrultusunda ihtiyaç duyduğunuz inşaat, makine ve ekipmanları belirleyin. Ardından alacağınız İPARD hibe teşvikiyle yatırımınızı %50-60 civarında ucuza getirin, yatırım maliyetinizi azaltın.

Bu yazımızda TKDK İPARD hibe desteğini en kolay şekilde nasıl alacağınıza dair bilgileri ve süreci sizlerle paylaşacağız.

İPARD desteği başvuru süreçleri çok uzun ve karmaşık olduğu için her detayı burada anlatmamız mümkün değil. Daha detaylı bilgi ihtiyacı için yazının sonundaki yorum bölümüne yazabilirsiniz veya yukarıdaki iletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İPARD hayvancılık desteği almanın birinci şartı: Yatırım yerinizi doğru belirleyin
İPARD yatırımları her ile verilmez, ayrıca İPARD verilen iller içinde de her yere verilmez. İPARD kapsamında tarımsal ve hayvancılık hibe desteği alabilecek olan yatırımlar aşağıdaki illerden birisinde yapılmalıdır.

Afyonkarahisar 2. Amasya 3. Ağrı 4. Ankara 5. Aksaray 6. Aydın 7. Ardahan 8. Balıkesir 9. Bursa 10. Burdur 11. Çanakkale 12. Çorum 13. Çankırı 14. Denizli 15. Diyarbakır 16. Erzincan 17. Erzurum 18. Elazığ 19. Giresun 20. Hatay 21. Isparta 22. Karaman 23. Kahramanmaraş 24. Kastamonu 25. Konya 26. Kütahya 27. Kars 28. Manisa 29. Malatya 30. Mersin 31. Mardin 32. Muş 33. Nevşehir 34. Ordu 35. Samsun 36. Sivas 37. Şanlıurfa 38. Trabzon 39. Tokat 40. Uşak 41. Van 42. Yozgat
Eğer yatırım yapacağınız il yukarıdaki listede yer alıyorsa, ardından il içinde yatırımınızı nerede yapacağınızı seçmelisiniz. İPARD tarımsal hibe desteklerinin alınabilmesi için yatırım yapılacak olan yerin kırsal alan tanımına girmesi gerekir. Kırsal alan tanımı da 2012 yılı sonunda yapılan nüfus sayımına dayanıyor. 2012 yılı sonunda nüfusu 20 binin altında olan yerler kırsal alan sayılıyor.

Siz de yatırım yerinizin uygun olup olmadığını anlamak için bizlere yorum bölümünden soru sorabilir veya yukarıda yer alan iletişim bilgilerimizi kullanabilirsiniz.

İPARD hayvancılık desteği almanın ikinci şartı: Arazi temini
İPARD tarımsal ve hayvancılık desteklerine başvurabilmeniz için yatırım yapacağınız arazi sizin olmalı veya en az 5 yıllığına kiralamış olmalısınız. 5 yıllık süre, yatırım bittikten sonraki 5 yılı ifade ettiği için aslında yatırımdan önce yaklaşık 6-7 yıllık bir kira sözleşmesi yapmış olmalısınız. Tabi yine unutmamak gerekir ki bu arazinin olduğu yerin kırsal alan listesi içinde yer alması gerekir.

İPARD hayvancılık desteği almanın üçüncü şartı: Yatırım yapacağınız sektörü belirleyin
İPARD destekleri açıklanırken her çağrı döneminde hibe desteği verilecek alanlar farklılaşabilmektedir. 5 Nisan 2018 tarihinde sona erecek hibe çağrısı için başvurulabilecek alanlar:

Büyükbaş Süt Sığırcılığı Hibe Teşvik Desteği
Küçükbaş Süt Hayvancılığı Hibe Teşvik Desteği
Büyükbaş Besicilik Hibe Teşvik Desteği
Küçükbaş Besicilik Hibe Teşvik Desteği
Tavukçuluk ve diğer kümes hayvanları Hibe Teşvik Desteği
Yumurta Üretim Tesisi Hibe Teşvik Desteğidir
İPARD hayvancılık desteği almanın dördüncü şartı: Yatırım büyüklüğünü belirleyin
İPARD hayvancılık hibe desteklerinde her alan için farklı bir kapasite sınırı bulunmaktadır. Başvuracağınız hibe desteği ile yapacağınız yatırımlar bu sınırların altında veya üstünde olamaz. Unutmamalısınız ki İPARD hibe destekleri canlı hayvanları kapsamaz. İnşaat, makine, ekipman gibi destekler verilir ama hayvanları kendiniz almalısınız. Örneğin destek üst limiti 500 süt veren koyun ise 500 koyun beslenebilecek şekilde ağıl, yem sistemleri, makine ekipman gibi hibe desteği verilir ama canlı hayvan için verilmez.

Büyükbaş Süt Sığırcılığı İPARD Desteği: En az 10, en fazla 120 süt ineği veya en az 5, en fazla 50 süt veren manda
Küçükbaş Süt Hayvancılığı İPARD Desteği: En az 50, en fazla 500 süt veren koyun veya en az 50, en fazla 500 süt veren keçi
Büyükbaş Besicilik İPARD Desteği: En az 30, en fazla 250 sığır veya en az 10, en fazla 50 manda
Küçükbaş Besicilik İPARD Desteği: En az 100, en fazla 500 koyun veya en az 100, en fazla 500 keçi
Tavukçuluk ve diğer kümes hayvanları İPARD Desteği: En az 5.000, en fazla 50.000 broyler veya en az 1.000, en fazla 8.000 hindi veya en az 350, en fazla 3.000 kaz
Yumurta Üretim Tesisi İPARD Desteği: En az 20.000, en fazla 100.000 yumurta tavuğu
Broyler başvurularında bir kısıt daha bulunmaktadır. Broyler konusunda kapasite artırımı içermeyen mevcut işletmeler başvurabilmektedir. Sadece Erzincan, Sivas ve Elazığ illerinde yeni işletmeler için başvuru yapılabilir.

Yumurta tesisi için de ilave engeller bulunmaktadır. Mevcut tarımsal işletmeler, kapasitelerini artırmamak şartıyla başvurabilirler. Tesislerinde ve ekipmanlarında yenileme ihtiyacı olanlar veya tesislerini yerleşim yeri dışına taşıyanlar başvurabilir.

İPARD hayvancılık desteği almanın beşinci şartı: Başvuru şartları taşıyıp taşımadığınızı kontrol edin
İPARD hibe desteğine başvurabilmek için vergi ve sosyal güvenlik borçlarınızı kapatmalısınız.
TKDK, İPARD desteğine başvuran kişinin 65 yaş altında olmasını şart koşmaktadır.
Başvuru şirket adına yapılıyorsa şirketi temsil ve ilzama yetkili olan kişi 65 yaşını aşmamış olmalıdır.
Projeye başvurabilmek için ve proje süresi sonunda son ödemeyi alabilmek için ÇKS, AKS, HKS gibi ulusal bir kayıt sisteminde kaydınız olmalıdır. Şirket olarak başvuruluyorsa bu kayıt şirket tüzel kişiliği adına olmalıdır.
Hayvancılık desteği almak için 3 yıllık deneyim şartı aranmaktadır. Yani en az 3 yıllık ÇKS veya HKS kaydınız olmalıdır. Eğer tarım ve hayvancılıkla alakalı meslek lisesi, meslek yüksek okulu veya fakülte diplomanız varsa 3 yıllık tecrübe şartı aranmaz.
Başvuru şirket adına yapılıyorsa şirket yetkilisinin 3 yıllık tecrübesi veya diploması olmalıdır. Bu kişi şirkete yetkili olarak atanacak bir kişi olabilir.
Desteğe başvurulan ilçede aynı sektörde yatırımınız varsa verilen destekte kapasite sınırlamasına gidilir. Aynı ilçedeki iki tesisin toplam kapasitesi üst limiti geçemez.
İPARD Hibe Desteğine Başvurmadan Önce Bilmeniz Gereken Diğer Konular
Hangi Tip Projeler Hayvancılık Hibe Desteklerinden Yararlanabilir?
Yeni Tarımsal İşletme: Hibe desteği almak için başvuru yapılan yerde başvuru yaptığınız sektörde daha önceden kurulmuş ve faaliyette olan bir işletmeniz yoksa yapacağınız yatırım yeni tarımsal işletme olarak kabul edilir. Başvuru yaptığınız yerden farklı bir yerde işletmeniz olabilir veya başvuru yaptığınız yerde farklı bir sektörde işletmeniz olabilir. Bu durumlar etkilemez, yatırımınız yeni yatırım kabul edilir.
Mevcut Tarımsal İşletmelerden Kapasite Artırımı Yapan Mevcut Tarımsal İşletme: İPARD hibe desteği için başvuru yaptığınız yerde bir işletmeniz varsa ve aynı işletmenin kapasitesini arttıracak şekilde inşaat işleri veya makine ekipman desteği isterseniz bu yatırım Kapasite Artırımı Yapan Mevcut Tarımsal İşletme olarak kabul edilir.
Mevcut Tarımsal İşletmelerden Kapasite Artırımı Yapmayan Mevcut Tarımsal İşletme: İPARD hibe teşviki için başvuru yaptığınız yerde bir işletmeniz varsa ve aynı işletmenin kapasitesini arttırmadan modernizasyonlar yapacak şekilde inşaat işleri veya makine ekipman desteği isterseniz bu yatırım Kapasite Artırımı Yapmayan Mevcut Tarımsal İşletme olarak kabul edilir.
Yukarıda verdiğimiz bu üç tanımdan herhangi birine girmek neyi değiştirir? Temel fark alınacak destek oranlarındadır. Yeni işletmelere verilen destek oranı diğerlerinden daha azdır. Ayrıca bazı sektörlerde yeni yatırım desteklenmemekte, sadece modernizasyon desteklenmektedir. Destek oranları aşağıda yer almaktadır.

İPARD Hayvancılık Hibelerinde Destek Oranı Nedir ve Sektörel Farklılıklar Var mıdır?
İPARD projelerinde TKDK tarafından sağlanacak hibe destek oranı %40 ile %70 arasında değişmektedir. Her proje %70 hibe desteği alamaz.

Yeni işletmeler ve kapasite artırımı yapan mevcut tarımsal işletmeler için hibe destek oranı %40 olarak uygulanırken, kapasite artırımı yapmayan mevcut tarımsal işletmeler için hibe destek oranı %50 olarak uygulanır.

Süt üretimi yapan mevcut tarımsal işletmeler için destek oranı %60 olarak uygulanabilir. %60 destek oranına çıkmanın şartı süt üreten tarımsal işletmenin Kapasitesinin 10-50 inek, 50-250 koyun veya keçi ya da 5-25 manda arasında olmasıdır.

Başvuru yapılan alan yumurta tavukçuluğu ise hibe destek oranı %50’dir.

İPARD desteklerinde başvuru yapan kişinin genç girişimci olmasına daha yüksek oranda destek verilmektedir. Başvuru yapan kişi 40 yaş altında ise verilen hibe destek oranı sektör ayırımı gözetilmeksizin %5 arttırılır. Yine İPARD tarafından açıklanan dağlık alan listesinde yer alan bir yerde yatırım yapılırsa destek oranı %5 daha arttırılır.

Bir örnekle açıklayacak olursak: 200 keçi kapasiteli süt üreten işletmenizi modernize ediyorsanız %60, 40 yaş altındaysanız ilave %5, dağlık alandaysa tesisiniz ilave %5 alırsınız ve hibe destek oranı %70 olur.

Bizlerle irtibata geçerek destek oranlarının nasıl daha yükseltileceği hakkında bilgi alabilirsiniz.

İPARD Tarımsal ve Hayvancılık Hibe Destek Tutarı Ne Kadardır?
İPARD kapsamında TKDK tarafından kabul edilebilecek projelerin toplam büyüklüğü süt, et ve yumurta sektörleri için en fazla 1 milyon euro, broyler ve hindi sektörleri için en fazla 500 bin euro, Kaz sektörü için en fazla 250 bin euro olabilir. Bu tutarlar yazılan projelerin toplam tutarı olup, projenize göre destek tutarı değişir. Örneğin 500 bin euroluk bir proje hazırlanmışsa ve destek oranı %60 ise 300 bin Euro destek alınabilir, 200 bin Euro yatırımcının kendisi tarafında karşılanmalıdır.

Hibe Ödemeleri Nasıl Yapılır?
Harcamalar önce yatırımcı tarafından yapılır. Ardından Uygun harcamaların toplam değerinin 500.000 TL ve altında olduğu yatırımlarda ödeme tek taksitte, 500.000 TL’den fazla olduğu yatırımlarda ödeme en fazla iki taksit halinde gerçekleştirilebilir.

Bir kişi veya firma İPARD hibe desteğine kaç kez başvurabilir?
Bir çağrı döneminde 1 kere İPARD hayvancılık hibesine başvuru yapılabilir. Başvuru başarılı olmazsa bir dahaki çağrı döneminde yeniden başvuru yapılabilir. Eğer başvuru başarılı olup proje alınırsa, yatırım bitince tekrar başvurabilir. Bu şekilde bir yatırımcı toplamda 4 defaya kadar proje alabilir.

Hangi Harcamalar İPARD Hayvancılık Hibe Desteği Kapsamındadır?
TKDK aşağıda yer alan 4 temel kategoride hayvancılık projelerine hibe desteği sağlar. Burada verilen liste genel liste olup aşağıda sektörel bazda daha detaylı bilgiler yer almaktadır.

Makine-ekipman: Yapılacak yatırımla ilgili olan makine, ekipman, yazılım, malzeme alınabilir. Alınan makine ekipman yeni olmalıdır.
İnşaat/Yapım işleri: Hayvancılık tesislerinin inşası/ kapasite artırımı/modernizasyonu destek kapsamında yapılabilir.
Hizmet alımları: Mimarlık, mühendislik ve diğer danışmanlık hizmetleri gibi giderler ödenebilir.
Görünürlük giderleri: TKDK, verdiği desteğin görünür olmasını ister, bu yüzden destek verilen tesisin görünür bir yerine tabela asmak gerekir. Bu tabelanın gideri proje kapsamında ödenir.
Çiftlik faaliyetleri için biyogaz ve güneş enerjisi tesisleri yatırımları desteklenir. Yenilenebilir enerji tesisinin kapasitesi, tarım işletmesinin yatırım sonundaki enerji ihtiyacından fazla olamaz.

Sektörlere Özel Olarak Hibe Desteği Verilen Harcamalar Nelerdir?
Süt üretimi alanında yapılacak yatırımlara özel verilecek destekler
Kapalı, açık ve yarı açık ahır / ağıl inşası, genişletme ve kapasite artırmadan sadece modernizasyon
Süt sağımı ve depolaması için gerekli odalar, depo binası, makine ve ekipman için gerekli garaj binalarının yapımı veya yenilenmesi
Sağım odası için gerekli tesisat, soğutma tankları
Hayvanların yem ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak silaj makinesi ve ekipmanı, yem karma, kırma, ezme, depolama için gerekli ekipmanlar
Sağım sistemlerini temizlemek için su kullanılıyorsa atık ve atık su işleme tesisleri
Gübre yönetimine ilişkin ekipmanlar ve yatırımlar
Hayvanları tartma ve dezenfekte için gerekli yatırımlar
Hayvanları sulama sistemleri
Sürü yönetimi, süt kaydı ve genel çiftlik yönetimi gibi yazılımlar desteklenir.
Kırmızı et üretimi alanında yapılacak yatırımlara özel verilecek destekler
Kapalı, açık ve yarı açık ahır / ağıl inşası, genişletme ve kapasite artırmadan sadece modernizasyon
Depo binası ve makine garajı
Hayvanların yem ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak silaj makinesi ve ekipmanı, yem karma, kırma, ezme, depolama için gerekli ekipmanlar
Gübre yönetimi için gerekli yatırımlar
Hayvanları tartma ve dezenfekte için gerekli yatırımlar
Hayvan refahına uygun nakliye ekipmanları desteklenir ancak motorlu taşıt verilmez
Sulama sistemleri
Meralar için çit ve kapılar
Sürü yönetimi, süt kaydı ve genel çiftlik yönetimi gibi yazılımlar desteklenir.
Kanatlı ve Yumurta
Piliç, yumurta tavuğu, kaz ve hindi barınaklarının inşası, genişletilmesi ve modernizasyonu
Depo binası ve makine garajı
Kuş gribine karşı biyolojik güvenlik yatırımları
Otomatik yemleme ve sulama makineleri
Gübre yönetimi yatırımları
Tartma ve sağlık kontrolleri için gerekli ekipman
Hayvan refahına uygun nakliye ekipmanları desteklenir ancak motorlu taşıt verilmez
Sürü yönetimi, hayvan kaydı ve genel çiftlik yönetimi gibi yazılımlar
Yumurta tavukları için kafes sistemleri
Yumurtaların toplanması, tasnifi, nakliyesi ve paketlenmesi için ekipman desteklenir.
İPARD hayvancılık hibe destekleri hangi harcamaları içermez?
Araziyi veya hazır yapılmış bir binayı satın almanız için destek verilmez
Alacağınız makineler yeni olmalıdır. İkinci el makinelere ve ekipmana destek verilmez
İPARD hayvancılık destekleri canlı hayvanları içermez, kendiniz almalısınız.
Vergiler hibe kapsamında değildir, kendiniz ödemelisiniz. Destek tutarlarına KDV dahil değildir.
Bakım ve amortisman giderleri, işletmeyi yürütmek için gerekli giderler ödenmez
Sigorta, kiralar, banka giderleri, kur giderleri ödenmez.